logosub.png
Home > Programmes > Enrichment > CCA

CCA

East Spring Secondary School CCA Programme

Mission

Enrich, Energize, Enlighten

Goals

  1. To provide students with a holistic education outside of their classrooms with students of different levels and streams 
  2. To provide a platform for students to discover their interests and talents, develop them in those areas and where possible, achieve excellence in their respective niches 
  3. To imbue students with essential values, social emotional competencies and emerging 21st century competencies in a safe yet dynamic environment

Innovative Programmes / Curriculum

Comprehensive and thoughtfully crafted Student Development Plans (SDP) catered for specific CCA objectives

Meaningful conduct of CCA sessions which emphasizes on the education of values and essential competencies through the CCA S.H.A.R.E. Routine

Inter-CCA Competitions (e.g. Cross Country, Sports Day, various sports, etc.)

Core Leadership Programme where CCA leaders go through a rigorous training programme designed by the Community Youth Leadership Committee.

CCA Training Schedule 2021 (updated on 8 Jan 2021)

Uniformed GroupsTeacher ICTeachersVenue/sSession 1
NATIONAL CADET CORPS (LAND)Mr Edwin LiMr Eric Koh
Mr Alvin Chua
Ms Noor Fadilah 
Fitness Corner
Block B - D Linkway
Wednesday
2.30 - 5.30 pm
NATIONAL POLICE CADET CORPSMr ZairaniMs Corinth Ng
Mr Huang Yuanpeng
Ms Mindy Yue
Mr Lim Kok Sein
Canteen (Assembly point) Parade Square (Footdrills) Grasspatch (Campcraft)Wednesday
2.30 - 5.30 pm
NATIONAL CIVIL DEFENCE CADET CORPSMr Ignatius ShepherdsonMr Hafiz
Ms Sukanthy
Mr Han Jianguang
Parade Square
Carpark (near Sci Lab)
Wednesday
2.30 - 5.30 pm
ST JOHN BRIGADEMs Humairah TurmitiMs Faizah Raihan
Mr Daniel Ng
Parade Square
Block B Classroom
Wednesday
2.30 - 5.30 pm
SCOUTSMr Goh Wei XuanMs Lim Yin Xia
Mr Tan Hao Kiat
Mr Kwan Jian Ming
Grass Patch
Classrooms
Wednesday
2.30 - 5.30 pm


Sports & Games Teacher IC Teachers Venue/s Session 1 Session 2
BASKETBALL Ms Jenny Tan Mr Aaron Low Basketball Courts Wednesday
C Div - 2 - 4 pm
B Div - 3.45 - 5.45 pm
Friday
B Div - 2 - 5 pm
NETBALL Ms Carolyn Khoo Ms Nadiah Harun
Ms Nadhirah
Ms Rystine Tan
Parade Square Wednesday
C Div - 2 - 4 pm
B Div - 3.45 - 5.45 pm
Friday
B Div - 2 - 5 pm
FLOORBALL (BOYS) Ms Fadilah Nasir Mr Reagan Foo
Mr Shaun Koh
Tue (ISH)
Fri (Hall)
Tuesday
C Div - 2 - 4 pm
B Div - 3.45 - 5.45 pm
Friday
B Div - 2 - 5 pm
FLOORBALL (GIRLS) Mr Derek Tung Mr Teng Cheah Boon
Ms Amirah
Ms Chiew Chan Ping (Eunice)
Wed (Hall)
Fri (ISH)
Wednesday
C Div - 2 - 4 pm
B Div - 3.45 - 5.45 pm
Friday
B Div - 2 - 5 pm
BADMINTON Mr Md Rozaini Ms Joanna Lei
Mr Yong Yoke Keong
Mr Koh Ngee Lim
Mon (ISH)
Wed (ISH)
Monday
Sec 3 - 2.30 - 6 pm
Sec 4/5 - 3.30 - 6 pm
Wednesday
C Div - 2 - 4 pm
B Div - 3.45 - 5.45 pm

Performing Arts Teacher IC Teachers Venue/s Session 1 Session 2
CONCERT BAND Ms Atiqah Mr Russel Chiam
Ms Jean Cai
Ms Oh Siew Gian
Music Room
SYF
Wednesday
2.30 - 5.30 pm
All
Friday
1.30 - 4.30 pm
CHOIR Ms Joy Ng Ms Charmaine Goh
Ms Loo Anqi
Ms Stephanie Yeo
AVA Room
Synergy Lab
All except S1
Monday
3.30 - 6 pm
All
Wednesday
2.30 - 5.30 pm
ENGLISH DRAMA Ms Tan Shu Ting Ms Jane Goh
Ms Jillian Chen
Star Rise All
Tuesday
3 - 5 pm
SYF
Friday
3 - 6.15 pm
MALAY DANCE Mdm Sabariah Ms Nurul Nabilah
Mdm Nurzawani
Sun Rise & Hist Lg Ctr (Wed)
Aesthetics Room (Fri) 
All
Wednesday
2.30 - 5.30 pm
SYF
Friday
1.30 - 4.30 pm
CHINESE DANCE Ms Sherilyn Lim Ms Tang Jin Aesthetics Room & Hall Stage (Wed)
Sun Rise (Fri)
All
Wednesday
2.30 - 5.30 pm
SYF
Friday
1.30 - 4.30 pm

Clubs & Societies Teacher IC Teachers Venue/s Session 1
AUDIO VISUAL AID Mr Ong Song Chin Mr Chiah You Sheng Integrity Lab Wednesday
2.30 - 5.15 pm
ENVIRONMENTAL SCIENCE Ms Reenu Motilal Ms Najmon Nisha
Mr Jim Teo
EC3 Wednesday
2.30 - 5.15 pm
ART AND CRAFTS Mr Foo Yong Shiong Ms Inderjit Kaur
Mr Mazli Said
Art Room Wednesday
2.30 - 5.15 pm
JOURNALISM Ms Daphne Ng Mr Basheer Khan
Ms Adryanna Aziz
Respect Lab Wednesday
2.30 - 5.15 pm


For Sec 1s

Uniformed Groups Teacher IC Teachers Reporting Venue CCA Timing
NATIONAL CADET CORPS (LAND) Mr Edwin Li Mr Eric Koh
Mr Alvin Chua
Ms Noor Fadilah 
1N1 Wednesday
2.30 - 5.30 pm
NATIONAL POLICE CADET CORPS Mr Zairani Ms Corinth Ng
Mr Huang Yuanpeng
Ms Mindy Yue
Mr Lim Kok Sein
EC1 Wednesday
2.30 - 5.30 pm
NATIONAL CIVIL DEFENCE CADET CORPS Mr Ignatius Shepherdson Mr Hafiz
Ms Sukanthy
Mr Han Jianguang
1E1 Wednesday
2.30 - 5.30 pm
ST JOHN BRIGADE Ms Humairah Turmiti Ms Faizah Raihan
Mr Daniel Ng
2E1 Wednesday
2.30 - 5.30 pm
SCOUTS Mr Goh Wei Xuan Ms Lim Yin Xia
Mr Tan Hao Kiat
Mr Kwan Jian Ming
1T1 Wednesday
2.30 - 5.30 pm

Sports & Games Teacher IC Teachers Venue/s CCA Timing
BASKETBALL Ms Jenny Tan Mr Aaron Low Basketball Courts Wednesday
C Div - 2 - 4 pm
NETBALL Ms Carolyn Khoo Ms Nadiah Harun
Ms Nadhirah
Ms Rystine Tan
Parade Square Wednesday
C Div - 2 - 4 pm
FLOORBALL (BOYS) Ms Fadilah Nasir Mr Reagan Foo
Mr Shaun Koh
ISH Tuesday
C Div - 2 - 4 pm
FLOORBALL (GIRLS) Mr Derek Tung Mr Teng Cheah Boon
Ms Amirah
Ms Chiew Chan Ping (Eunice)
Hall Wednesday
C Div - 2 - 4 pm
BADMINTON Mr Md Rozaini Ms Joanna Lei
Mr Yong Yoke Keong
Mr Koh Ngee Lim
ISH Wednesday
C Div - 2 - 4 pm

Performing Arts Teacher IC Teachers Venue/s Session 1
CONCERT BAND Ms Atiqah Mr Russel Chiam
Ms Jean Cai
Ms Oh Siew Gian
Music Room Friday
1.30 - 4.30 pm
CHOIR Ms Joy Ng Ms Charmaine Goh
Ms Loo Anqi
Ms Stephanie Yeo
AVA Room  Wednesday
2.30 - 5.30 pm
ENGLISH DRAMA Ms Tan Shu Ting Ms Jane Goh
Ms Jillian Chen
Star Rise Tuesday
3 - 5 pm
MALAY DANCE Mdm Sabariah Ms Nurul Nabilah
Mdm Nurzawani
Sun Rise Wednesday
2.30 - 5.30 pm
CHINESE DANCE Ms Sherilyn Lim Ms Tang Jin Aesthetics Room Wednesday
2.30 - 5.30 pm

Clubs & Societies Teacher IC Teachers Venue/s Session 1
AUDIO VISUAL AID Mr Ong Song Chin Mr Chiah You Sheng Integrity Lab Wednesday
2.30 - 5.15 pm
ENVIRONMENTAL SCIENCE Ms Reenu Motilal Ms Najmon Nisha
Mr Jim Teo
EC3 Wednesday
2.30 - 5.15 pm
ART AND CRAFTS Mr Foo Yong Shiong Ms Inderjit Kaur
Mr Mazli Said
Art Room Wednesday
2.30 - 5.15 pm
JOURNALISM Ms Daphne Ng Mr Basheer Khan
Ms Adryanna Aziz
Respect Lab Wednesday
2.30 - 5.15 pm